Primary Color

Secoundary Color

Layout Mode

Body Background style

Select Background Color

Select Background Image


COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ

a) Tarihi ve Coğrafi Yapısı :

Yapılan araştırma ve incelemelerde Güdül çevresinde tarih öncesi çağlardan beri yerleşildiği anlaşılmıştır. İlçe yakınından geçen Kirmir Çayı boyunca kayalara oyulmuş mağaraların Etiler'e (M.Ö. 2000) ait olduğu sanılmaktadır. Daha sonra Frigler (M.Ö. 8. yy) bu yörede hakimiyet sürmüşlerdir.

İn-Önü denilen bu mevkideki mağaralarda haç işaretlerine rastlanmış, Romalılarca Hıristiyanlığın yayılması sırasında buraların mesken edildiği anlaşılmıştır. Daha sonra Bizanslıların yaşadıkları sanılmaktadır.

1071 tarihli Malazgirt Zaferiyle Anadolu'nun kapıları Türklere açılmış, Güdül ve çevresi Anadolu Selçuklularının idaresine geçmiştir. İlçemiz Anadolu Selçuklu hükümdarlarından I. Mesut'un eniştesi ve Ankara Emiri olan Şehabüldevle Güdül Bey tarafından şimdiki yerinde, tahminen 850 yıl evvel kurulmuş olup, 1 Eylül 1957 yılına kadar Ayaş ilçesine bağlı bir nahiye iken, aynı yıl 7033 sayılı Kanun ile ilçe olmuştur.

İlçenin yüzölçümü 419 km²'dir. Denizden yüksekliği 720 metredir. Karasal iklim tipi görülmektedir. Kışları soğuk, yazları ise sıcak olup az yağış almaktadır. İlçemiz yıllık olarak 506 mm yağış almaktadır. Yağışlar genellikle ilkbahar ve sonbaharda düşmektedir. En yüksek sıcaklık ( 30, 35) derece, en düşük sıcaklık (-10, -20) dereceleri arasındadır.

Arazi yapısı oldukça dağlık olan ilçemizden Sakarya Nehri'nin kolları Kirmir, Suvari ve İlhan Çayları geçmektedir. Ankara'ya 90 km olan ilçemizin komşuları; Ayaş (32 km), Beypazarı (33 km), Çamlıdere (60 km), Kızılcahamam (60 km) ve Kıbrıscık (93 km)'dir.

b) Nüfus Durumu :

İlçemiz toplam nüfusu son yapılan nüfus tespit çalışmalarına göre 8.155'tir.

c) İdari Durumu :

Güdül İlçesi 31 mahalleden oluşmaktadır. İlçemiz sınırları içerisinde mezra, oba ve bağlıları yoktur.